Ako predĺžiť životnosť vašich pneumatík

Nikto nechce meniť svoje pneumatiky častejšie, než je nevyhnutné. Nebolo by skvelé, keby ste mohli urobiť niečo pre to, aby vaše pneumatiky vydržali dlhšie? Zoznámte sa s 8 tajomstvami dlhšej životnosti.

TIP 1
Udržujte odporúčaný tlak hustenia
Pravidelne kontrolujte tlak hustenia svojich pneumatík. Ak vaše pneumatiky nie sú dostatočne nahustené, rýchlejšie sa opotrebúvajú a navyše zvyšujú spotrebu paliva.

TIP 2
Myslite na správne vyváženie kolies
Pri správnom vyvážených kolies nedochádza k nerovnomernému opotrebovaniu, ktoré býva príčinou predčasného poškodenia pneumatík. Ak nie sú kolesá dobre vyvážené, pôsobia na ne nerovnomerné tlakové sily. Ak vaše vozidlo vibruje v okamihu, keď zvýšite rýchlosť, napríklad na diaľnici, je to známka problému s vyvážením kolies.

TIP 3
Jazdite naľahko
Každý náklad navyše predstavuje tri problémy naraz: vaše pneumatiky sa opotrebúvajú rýchlejšie, vaše vozidlo spotrebúva viac paliva a vo väčšom množstve znečisťuje ovzdušie.

TIP 4
Meňte pravidelne pozície pneumatík
Pri väčšine vozidiel sa jeden pár pneumatík opotrebúva rýchlejšie než ten druhý. Klasickým príkladom sú vozidlá s prednou hnacou nápravou, pri ktorých obe predné pneumatiky vykonávajú väčšinu práce. Ak pravidelne meníte pozíciu svojich pneumatík, opotrebujú sa rovnomernejšie a vydržia dlhšie.

TIP 5
Nechajte si nastaviť geometriu
Nechte si nastaviť geometriu kolies. Nielenže bude vaša jazda hladšia, ale nesprávna geometria zavesenia kolies vedie k predčasnému opotrebovaniu pneumatík.

TIP 6
Dbajte na zavesenie kolies
Nechajte si skontrolovať zavesenie kolies. Staré tlmiče môžu viesť k predčasnému opotrebovaniu vašich pneumatík a zároveň ohroziť vašu bezpečnosť. Ak sa vaše vozidlo pri jazde kolíše, je potrebné venovať pozornosť zaveseniu kolies.

TIP 7
Kontrolujte opotrebovanie behúňa
Kontrolovať mieru opotrebovania vašich pneumatík je veľmi dôležité, preto každý výrobca pneumatík umiestňuje na svoje produkty nejaký prvok, ktorý túto kontrolu čo najviac uľahčí. Napríklad pri pneumatikách MICHELIN sa indikátor opotrebovania v podobe panáčika MICHELIN nachádza na ich ramenách. Ak sa úroveň behúňa nachádza v blízkosti tohto indikátora, alebo priamo na ňom, je čas na výmenu vašich pneumatík.

TIP 8
Začnite s pneumatikou, ktorá bola vyvinutá, aby vydržala dlhšie
Výrobcovia pneumatík prekonávajú hranice a vyvíjajú nové dezény pneumatík, takže niektoré modely môžu prejsť až o 10 000 km viac. S pneumatikami, ktoré vydržia dlhšie, vydržia dlhšie aj vaše peniaze…
Tak tu je 8 tajomstiev pre dlhšiu životnosť vašich pneumatík, ktoré vám však zároveň pomôžu jazdiť bezpečnejšie, šetriť palivo a byť ohľaduplný k životnému prostrediu. Doprajte svojmu vozidlu a pneumatikám trochu starostlivosti a odvďačia sa vám hladšou jazdou a dlhšou životnosťou. A v okamihu, keď príde čas na výmenu vašich pneumatík, pozerajte sa po značkách, ktoré boli špeciálne vyvinuté tak, aby vaša jazda trvala čo najdlhšie.
Michelin
Podobné články nájdete na www.prehlad-automobilov.sk / www.katalog-automobilu.cz

This entry was posted in Články. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>